همبستگي براي آزادي ، برابري، عدالت جنسيتي

98 سال روز بين المللي زن: زمان برابري فرا رسيده

«در آستانه نود و هشتمين سالگرد گراميداشت روز جهاني زن، ما از دولت ايران مي‌خواهيم بي‌درنگ قوانيني که براي زنان تبعيض قايل مي‌شود را ملغي کند. اعلاميه جهاني حقوق بشر، که حقوق انسان را براي منزلت و تعالي انسان، بنيادين مي‌شمارد تبعيض برپايه جنسيت را مردود مي‌داند. با اين حال در ايران زنان تحت لواي قانون با تبعيض جدي و گسترده روبرو هستند، که بر پايه اين قانون زنان از عرصه‌هاي مهم مشارکت سياسي محروم مي‌شوند، و با زنان چنان رفتار مي‌شود که گويي شهروندان درجه دو هستند. زنان ايراني برپايه نظام حقوقي ايران جايگاهي برابر با مردان دارند. زمان بسيار درازي براي تحقق اين (نظام حقوقي) سپري شده است.
کوششگران حقوق زنان بسيج شده‌اند تا يک ميليون امضا جمع‌آوري کنند که هدف از آن به دست آوردن پشتيباني گسترده براي خواسته‌ مورد نظرشان که همانا برابري در برابر قانون است. به عنوان يكي از برندگان جايزه ي صلح نوبل همه ي ما مي دانيم كه رابطه ي مستقيمي بين صلح، عدالت و احترام به حقوق بشر وجود دارد. تا زماني كه حقوق بشر زنان به آنها داده نشود، در هر كجاي دنيا، عدالت و صلح برقرار نخواهد شد. بنابراين به رسميت شناخته شدن حقوق برابر زنان يكي از پيش نيازهاي اصلي ايجاد جامعه اي قوي، پايدار و استوار است و اطمينان از برخورداري زنان از برابري در همه ي جنبه هاي زندگي اولين گام در جهت تحقق حقوق بشر در جهان است.» شيرين عبادي برنده جايزه صلح نوبل 2003 و ايرنه خان دبيرکل سازمان عفو بين الملل، برنده جايزه صلح نوبل 1977
سازمان عفو بين الملل:
تبعيض در قانون، عملكردها و نگرش هاي اجتماعي، معافيت از مجازات و تفاوت ها همه و همه علل اصلي بروز خشونت عليه زنان هستند. در بسياري از كشورها، قوانين، سياست ها و عملكرد ها عليه زنان تبعيض قايل شده، برابري سياسي، اقتصادي و اجتماعي آنان با مردان را انكار مي كنند.
در بسياري از نقاط جهان، زنان هنوز حق رأي نداشته يا دسترسي آنها به حق تملك يا حقوق خانواده يكسان نيست. در بسياري از جوامع، قانون، سنت و رسوم زنان را مطيع مرد دانسته و راه را براي خشونت عليه آنها باز مي كند.
خشونت عليه زنان گونه هاي مختلفي دارد. دارفور يكي از نقاط جهان است كه بيشترين نمونه هاي خشونت عليه زنان را مي توان در آن ديد – در اين منطقه از سودان، از تجاوز به عنوان سلاح و به صورت هدفمند عليه زنان استفاده مي كنند. در عين حال دانستن اين كه چند زن واقعا قرباني خشونت شده اند از زمان شروع جنگ ممكن نيست ولي آنچه كه مسلم است هزاران زن مورد تجاوز قرار گرفته اند.
تجاوز حتي به عنوان سلاحي در جنگ به كار گرفته مي شود. اينس فرناندز اورتگا و والنتينا روزندو كانتو از جامعه ي بومي تلاپانكاي مكزيك توسط اعضاي ارتش مكزيك در فوريه و مارس 2002 مورد تجاوز قرار گرفته اند. پنج سال از اين حادثه مي گذرد و آنان همچنان در انتظار اجراي عدالت هستند.
تنها عامل بسيار مهمي كه باعث تداوم خشونت عليه زنان مي شود، چه در زمان صلح و چه در زمان جنگ، اين است كه مهاجمان و كساني كه دست به تجاوز مي زنند، مي دانند كه از اين جريان جان سالم به در خواهند برد.
و هنگامي كه زنان به پا ايستاده و تلاش مي كنند تا به اين نابرابري پايان دهند، بيشتر و بيشتر قرباني خشونت مي شوند. تنها چهار روز قبل از روز بين المللي زن، بيش از 30 نفر از فعالان زنان در يك راه پيمايي مسالمت آميز در تهران، ايران دستگير شدند. اين زنان در جلوي دادگاه انقلاب تجمع كرده بودند كه منجر به دستگيري آنان شد. آنها براي اعتراض به محاكمه ي پنج زني در آنجا جمع شده بودند كه به اتهام ارتباط با راهپيمايي 12 ژوئن 2006 به دادگاه خوانده شده بودند.
راهپيمايي ماه ژوئن، براي تقاضاي حق برابر با مردان براي زنان تحت قوانين ايران، به خشونت كشيده و پليس امنيتي حداقل 70 نفر را دستگير نمود.
اين آخرين پديده ها بيانگر اين مطلب است كه چرا سازمان عفو بين المللي از «كمپين براي برابري» زنان فعال حقوق بشر ايران حمايت مي كند. اين كمپين تلاش مي كند تا يك ميليون امضاء در حمايت از تغيير قوانين ايران براي پايان دادن به تبعيض قانوني عليه زنان جمع آوري نمايد.
در نود و هشتمين سال، روز جهاني زن، سازمان عفو بين المللي، به همراه سازمان ها و گروه هاي زنان در سراسر دنيا خواستار موارد زير هستند:

  • خشونت عليه زنان پايان پذيرد؛
  • معافيت مرتكبين خشونت عليه زنان پايان پذيرد؛
  • پايان دادن به قوانين تبعيض آميز؛
  • اجراي استانداردهاي بين المللي براي حقوق بشر زنان؛ و
  • تغيير در نگرش هاي اجتماعي كه خشونت عليه زنان را تحمل كرده و آن را ارتقاء مي بخشند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s